jb1

Život, to je pohyb...

 

Lymfatický systém je čističkou celého těla, která pro svůj chod potřebuje pohyb

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém je systém lymfatických cév a uzlin, který shromažďuje lymfu (mízu) z celého organismu a odvádí ji zpět do krevního oběhu. Lymfatický systém hraje velmi důležitou roli ve funkci imunitního systému vašeho těla.
Lymfa se dá charakterizovat jako bílá, mléčně zabarvená tekutina, která obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky. Tato tekutina se hromadí v mezibuněčných prostorech tkání a krevních cév a je shromažďována lymfatickým systémem, ze kterého se pak přesunuje zpět do krve. Je součástí imunitního systému, v němž má významnou úlohu při obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními.

Co je to lymfa?

Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina, která vzniká u lidí a některých živočichů v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku a koluje v lymfatickém systému – v cévách.

Během 24 hodin se jí v těle vytvoří asi 2,5 litru, běžně jí naše tělo obsahuje zhruba litr. Má podobné složení jako krevní plazma, avšak obsahuje mnohem méně bílkovin.

Kudy lymfa proudí?

Lymfa - míza se nejprve shromažďuje v mízních vlásečnicích (lymfatických kapilárách). Odtud pokračuje dál širšími cévami a na různých místech těla se pročišťuje v lymfatických uzlinách. Lymfatické cévy se postupně spojují do tzv. ductus thoracicus, která mízu odvádí do žilního systému. Necirkuluje tedy jako krev v uzavřeném oběhu. K tomu aby proudila v lymfatických cévách a kapilárách, potřebuje kosterní svaly.Ty se natahují a zase smršťují a tím masírují lymfatické cévy umístěné ve většině orgánů těla. Díky tomu se může míza posunovat. Jestliže tedy má být lymfa aktivována, musíme zapojit co největší počet svalů a dobře prokrvit pokožku. Jednoduše řečeno:
Když se hýbeme lymfa proudí, když ne stojí!

S čeho se lymfa skládá?

Složení lymfy není zcela stejné, záleží na tom, v kterém orgánu vzniká. V kapilárách lymfa ještě neobsahuje žádné buňky - ty se do ní dostávají až ve chvíli, kdy projde některou lymfatickou uzlinou. V ductus thoracicus má lymfa narůžovělou barvu, je kalná a obsahuje mnoho buněk. Má i schopnost srážet se, podobně jako krev. Celých 99 procent buněk mízy tvoří imunitní buňky lymfocyty.

Co je součástí lymfatického systému?

Součásti lymfatického systému jsou rovněž krční mandle, nosní mandle, střevo, slezina, brzlík, slepé střevo (apendix) a kostní dřeň.

Krční a nosní mandle, slepé střevo a slezinu považovala dříve medicína chybně za cosi postradatelného, ale ve skutečnosti všechny tyto orgány hrají důležitou roli při detoxikaci. Právě ony totiž spolu s lymfatickými uzlinami filtrují odpad, kyselost z lymfy a ničí choroboplodné mikroorganismy a buněčný odpad, jako jsou například odumřelé bílé krvinky.  

Co poškozuje systém?

Zátěž lymfatického systému se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, hlavně večer a po velké námaze, otoky prstů na rukou, později otoky v břiše, často o zaměňovanými za otylost, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění
Na poškození lymfatického systému má vliv celá řada faktorů. Patří mezi ně například nadmíra stresu, nedostatek spánku,napětí, nedostatek pohybu, špatné (mělké) dýchání, nesprávný pitný i stravovací režim, při kouření, nošení těsného prádla, jednostranná zátěž (např. dlouhé stání) nedoléčené či přechozené nemoci apod.. Svou roli na poškozené lymfě mají i nevhodné diety a další onemocnění.Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.

Proč je očista lymfatického systému tak důležitá?

Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány: žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy a a mající vliv na funkci celého lymfatického systému. Jakmile se v něm nahromadí škodlivé toxiny, zpomalí se pohyb mízy a tím může dojít i k poškození imunitního systému. Míza nebude moci projít uzlinami, což bude mít za následek šíření toxinů do celého těla a vznik různých, často i autoimunitních onemocnění.

Jak vyčistit lymfatický systém?

Udržovat lymfatický systém v dobré kondici je stejně tak důležité u žen jako u mužů. Pro vyčištění systému je celá řada receptů a technik. Pro tento účel je klíčový pohyb – nejčastěji doporučuje jóga, při které je dobré provádět obrácené polohy, fyzioterapie, dechová cvičení, rovněž je doporučována lymfatická masáž, reflexní terapie i akupunktura atd. Opomenout nelze vyčištění tlustého střeva, toho můžete dosáhnout za pomoci stravy, potravinových doplňků a tekutin. Jestliže se chcete pustit do očisty, nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit mořské řasy, čaje na čištění krve, pití čisté vody, ryby, ovocné a zeleninové šťávy. Každý by si měl vše dělat tak jak cítí a potřebuje jeho tělo i metabolizmus. Po očistě mízní systém funguje tak, jak by měl, imunitní systém je silný a člověk se cítí vitálně.

Vyšetření lymfatického systému

Dá se lymfatický systém nějak vyšetřit a zjistit, zda některá část lymfatického systému chybí? Ano, lymfatický otok se vyšetřuje tzv. lymfoscintigrafií - to je vyšetření lymfatických cest, prováděné na oddělení nukleární medicíny stříknutím radionuklidu do podkoží (ten se dostává do mízního systému) a postupným snímkováním příslušné časti těla. Na toto vyšetření Vás pošle odborný lékař lymfolog.

janaburilova@seznam.cz

604 474 053

www.janaburilova.cz